Esma

2009, Kısa Film, Kurmaca, 18'04''

Festivaller:
Cannes Film Festival Short Film Corner, Tampere Int. Short Film Fest, Finland, Huesca Int. Film Fest, Strasbourg International FF, Ostrava Kamera International Film Festival, Czech Republic, European Film Festival - Fenêtres sur Courts, Dijon, Adana Mediterranean Short Film Comp, İstanbul Film Fest, Hisar Seçkisi, IF! Bagimsiz Film Fest, Feb 2010, Istanbul, Akbank Kisa Film Fest, March 2010, Sarajevo Winter Festival, Sarajevo, Egypt Int. Film Fest, Ireland Int. Film Fest, Sept. 2010, Dublin, Antalya Altin Portakal Film Fest. 

Sinopsis:
Ailesini kurtarmak için ailesini dağıtmak zorunda kalan genç kadının hikâyesi. 

Esma bebek bakıcısı, eşi Davut özel güvenlik görevlisidir. Davut ağabeyini tefeciden kurtarmak için bankadan kredi çeker. Ağabey parayı ödemez. Karı kocanın borçları gelirlerini aşar. Bir çıkış yolu vardır... 

Basında Esma:

 Of Storks and State

In planning...

 Harikalar Diyarı Cumhuriyeti

Güneş battıktan sonra Ortadoğu, Balkanlar ve Orta Asya’da bir çok şehirde sokaklar ıssızlaşır. Kaldırımlara dikilip sağa sola bakınan gençler köşelerine çekilir. Bebek arabaları ortadan kaybolur. Cep telefonları sessize alınır, aramalar cevapsız kalır. Gençler yaşlılar, erkek kadın herkes oturma odalarında toplanıp ve en sevdikleri Türk dizilerinin başına oturur. Çeyrek milyar dünyalıyı her gün televizyon başına Türk dizilerini izlemeye iten sebep nedir? O beyaz ekranda gördükleri hakkında ne düşünürler? Bir Suudi kadınla bir Yunanlı anneanne aynı hikayeye neden aşık olur, aynı diziyi neden bu kadar sever? Harikalar Diyarı Cumhuriyeti belgeseli dünyanın dört bir yanındaki insanların gözünden ve Türkiye’deki en önde gelen yapımcı ve oyuncularla yapılan röportajlarla bu başarıyı incelerken aynı zamanda dünyada Türkiye ve Türk insanlarının algısının nasıl değiştiğini irdelemektedir. Türkçe, Bulgarca, Rusça, İngilizce, Arapça ve Yunanca bilen Türk vatandaşı yönetmen Goryana Vasileva’nın Yunanistan, Bulgaristan, Ukrayna, Dubai, Mısır ve Türkiye’de çekeceği sıra dışı belgesel Harikalar Diyarı Cumhuriyeti Yeni Türkiye’nin hikayesini anlatıyor.

 Top